jak wypełnić wniosek o Kindergeld?

Jun 10 2023

/

Kindergeld — jak wypełnić wniosek?

Jednym z zasiłków rodzinnych, o jakie mogą ubiegać się Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech jest Kindergeld. To świadczenie wypłacane na dzieci do 18 roku życia, a nawet i dłużej ‒ pod pewnymi warunkami. Od stycznia 2023 roku zasiłek ten wynosi 250 euro na każde dziecko i stawka ta będzie również aktualna w roku 2024. Jak zatem wypełnić wniosek o tego typu świadczenie?

Kto może ubiegać się o Kindergeld w Niemczech?

O zasiłek rodzinny w Niemczech mogą ubiegać się osoby posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech, pracujące na terytorium tego kraju lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Wsparcie otrzymuje się na dzieci własne oraz przysposobione, a także na potomstwo małżonka lub partnera życiowego. Istotnym warunkiem jest to, aby dzieci zamieszkiwały wspólne gospodarstwo domowe. Kindergeld jest wypłacany do 18 roku życia w przypadku dziecka, które wraz z osiągnięciem pełnoletności zaczęło również pracę lub do 25 roku życia, jeśli potomek kontynuuję naukę.

Jak wypełnić dokumenty?

Żeby otrzymać świadczenie na dziecko, należy złożyć odpowiedni wniosek. Obecnie urzędy udostępniają na swoich stronach wnioski również w języku polskim. Wraz z wyznaczonymi załącznikami trzeba go następnie przesłać do odpowiedniej Familienkasse (oddział w Chemnitz jest właściwym dla rodzin mieszkających poza Niemcami). Do tego należy wypełnić załącznik KIND, a także załącznik EU do głównego wniosku o zasiłek rodzinny dla osób, które nie posiadają niemieckiego obywatelstwa. Załącznik KIND musi być wypisany oddzielnie dla każdego podopiecznego. Główny wniosek powinien być podpisany przez oboje opiekunów.

Wypełnienie Kindergeld krok po kroku

Dokument o przyznanie świadczenia jest podzielony na kilka sekcji.

  1. W pierwszej z nich należy uzupełnić dane osoby składającej wniosek, uwzględniając przy tym numer identyfikacji podatkowej, dane osobowe, a także obywatelstwo. W przypadku osób będących obywatelami kraju Unii Europejskiej trzeba pamiętać o wypełnieniu załącznika UE.
  2. W kolejnej sekcji przechodzi się do informacji na temat małżonka, partnera, rodzica biologicznego lub rodzica przybranego danego dziecka. Powinna być to osoba, z którą prowadzi się również wspólne gospodarstwo domowe.
  3. Kolejny krok to podanie szczegółów dotyczących sposobu zapłaty, w tym numeru konta, numeru BIC (SWIFT), a także nazwy banku. Osoby dokonujące rejestracji mają możliwość wskazania danych osobowych pośrednika, który otrzyma decyzję urzędu. Może to być na przykład doradca podatkowy lub adwokat.
  4. Ponadto należy uwzględnić dane dotyczące dzieci, w tym imię, datę urodzenia, płeć oraz klasę świadczeń rodzinnych. We wniosku znajduje się również miejsce na uzupełnienie informacji o pozostałych dzieciach własnych, na które zasiłek rodzinny jest pobierany przez inną osobę.

O czym należy pamiętać?

Po wypełnieniu formularza trzeba zwrócić uwagę na to, aby został on również podpisany przez drugiego rodzica. Jeśli pomiędzy opiekunami nie doszło do porozumienia w sprawie przyznania zasiłku należy poinformować o tym kasę świadczeń rodzinnych. Warto także upewnić się co do tego, że wszystkie wymagane informacje są w pełni czytelne. Niekompletne wnioski nie zostaną rozpatrzone

Jakie jeszcze dokumenty należy załączyć?

Niemiecki urząd świadczeń rodzinnych może chcieć przyjrzeć się bliżej sytuacji rodzinnej petenta. Poprosi wówczas o dostarczenie dokumentów dotyczących na przykład tego, gdzie dzieci chodzą do szkoły lub czy rodzina pobiera świadczenie 500+ w Polsce. O konieczności przesłania dodatkowych dokumentów Familienkasse informuje listownie. Komunikacja ze strony urzędu odbywa się po niemiecku, jednak odbiorca może odpisać po polsku.

Ile trzeba czekać na otrzymanie pieniędzy?

Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Zazwyczaj na przyznanie pieniędzy czeka się kilka miesięcy. Kindergeld jest wypłacany jedynie do pół roku wstecz, dlatego poleca się złożyć odpowiedni wniosek jak najszybciej po przyjeździe. Żeby przyspieszyć załatwienie sprawy, warto zadbać o tłumaczenie wszystkich dostarczanych dokumentów na niemiecki, a także załączenie zaświadczeń wymaganych przez urząd.

Jeśli potrzebujesz indywidualnych wskazówek i pomocy przy wypełnianiu takiego wniosku lub Twoje dokumenty wymagają przetłumaczenia na język niemiecki, skontaktuj się z biurem TKTRANSLATE. Chętnie pomożemy Ci w załatwieniu zasiłku Kindergeld!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *