rozliczenie podatku z niemiec Tktranslate
rozliczenie podatku z niemiec Tktranslate

Feb 28 2024

/

Ile kosztuje rozliczenie podatku w Niemczech i od czego zależy cena?

Niemiecki odpowiednik Urzędu Skarbowego nazywa się Finanzamt. Do niego kieruje się rozliczenia podatkowe. Złożenia odpowiednich dokumentów jest obowiązkowe dla osób, które w sposób ciągły przebywały na terenie Niemiec przez co najmniej sześć miesięcy lub na stałe mieszkają w tym kraju.

Rozliczenie podatku z Niemiec

Przed rozpoczęciem całego procesu należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak formularze podatkowe (zazwyczaj dostępne na stronie internetowej Federalnego Urzędu Skarbowego w Niemczech), informacje o dochodach, kosztach uzyskania przychodów, potwierdzenia płatności podatków w kraju pochodzenia (jeśli jesteś rezydentem zagranicznym) oraz inne pisma związane z sytuacją finansową danego podatnika. W zależności od przypisanej klasy podatkowej, którą to z kolei determinuje sytuacja życiowa podatnika, możliwe jest rozliczenie się w sposób indywidualny lub razem z małżonkiem.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

W celu zaoszczędzenia na kosztach rozliczenia poleca się skorzystanie z oferty polskich biur podatkowych, których ceny są o wiele przystępniejsze dla portfela niż w przypadku przedsiębiorstw działających na terenie Niemiec. Dochód z pracy w Niemczech można śmiało rozliczyć w Polsce, jeśli nie mieszka się w Niemczech na stałe (powyżej 183 dni) oraz jest się zatrudnionym przez firmę, która ma stałą siedzibę w naszym kraju. W takich przypadkach do standardowej deklaracji PIT-36 dodać należy załącznik PIT/ZG. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z pracownikami naszego biura TK TRANSLATE, którzy chętnie pomogą Ci dokonać poprawnego rozliczenia podatków zagranicznych.

Podatki w Niemczech – jak je rozliczać?

Gdy wszystkie potrzebne dokumenty zostaną zebrane, a metoda rozliczenia wybrana, czas na wypełnienie odpowiedniego formularza. Osoby nie znające języka powinny koniecznie skonsultować się z doradcą podatkowym. Dotyczy to również osób, które nigdy nie zagłębiały się w tajniki prawa podatkowego w Niemczech. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, z których najważniejszą jest uniknięcie kary finansowej ze strony urzędu na wypadek nieprawidłowego wypełnienia formularza. Do tego podatnik ma większą pewność co do tego, że skorzystał ze wszystkich możliwości na uzyskanie jak najwyższego zwrotu. Kolejnym plusem, zwłaszcza dla zapominalskich, jest to, że skorzystanie z usług doradcy podatkowego uprawnia do starania się o późniejszy termin złożenia deklaracji.

Rozliczenie podatku z Niemiec – do kiedy?

Podatek w Niemczech rozlicza się w innych terminach niż w Polsce. W naszym kraju deklaracja podatkowa powinna zostać dostarczona do Urzędu Skarbowego do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Do kiedy zatem składa się rozliczenie podatku w Niemczech? U naszych zachodnich sąsiadów rok podatkowy kończy się z ostatnim dniem lipca. W tym czasie warto zatem pomyśleć o złożeniu odpowiedniej deklaracji u lokalnego fiskusa, gdyż nierozliczone podatek w Niemczech może przynieść konsekwencje w postaci kar finansowych. Ile się czeka na rozliczenie podatku w Niemczech? Od 3 do 6 miesięcy.

Zwrot podatku z Niemiec ‒ koszty rozliczenia

Ceny rozliczenia podatku w Niemczech różnią się w zależności od kilku czynników. Im bardziej skomplikowana sytuacja podatkowa, tym więcej czasu i wysiłku wymaga poprawne wypełnienie formularza. Na poziom trudności danej sprawy wpływa między innymi liczba posiadanych źródeł dochodu. Rozliczenie podatku wymaga dobrego zrozumienia obowiązujących praw, jeśli dana osoba czerpie swoje dochody jednocześnie z takich źródeł jak praca etatowa, samozatrudnienie, inwestycje lub wynajem nieruchomości. Na cenę wpływa również kwestia konieczności przeprowadzenia innych usług. Mogą to być na przykład porady podatkowe, audyt lub wsparcie w przypadku sporów podatkowych

Jeżeli wśród dokumentów znajdują się papiery w języku innym niż niemiecki należy również doliczyć koszt przeprowadzenia tłumaczenia uwierzytelnionego. Ten rodzaj tłumaczenia może być przeprowadzony jedynie przez tłumacza przysięgłego z języka niemieckiego, który nie tylko doskonale zna urzędowy styl języka, ale również posiada wiedzę z dziedziny prawa, podatków i finansów. Warto dodać, że jedynie poświadczone dokumenty mogą zostać uznane przez jakikolwiek urząd.

Od czego zależy klasa podatkowa w Niemczech?

Różne czynniki wpływają na przynależność do konkretnej klasy podatkowej. Przede wszystkim klasa podatkowa zależy od sytuacji życiowej podatnika, tj. statusu cywilnego, faktu posiadania dzieci czy liczby źródeł dochodu. Konsekwencją przynależności do konkretnej klasy podatkowej jest wysokość obowiązującej stawki podatku. Ile zatem kosztuje rozliczenie podatku w Niemczech?

1 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?

W pierwszej klasie podatkowej wysokość podatku wynosi 28%.

2 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?     

Druga klasa ma nieco niższy odsetek należności przekazywanej na rzecz państwa ‒ jest to 26%.

3 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?

26% to również stawka podatkowa dla trzeciej niemieckiej grupy podatkowej.

4 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?

Czwarta klasa podatkowa ma uzależniony podatek od dochodów małżonków.

5 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?

Podobnie jak druga i trzecia klasa podatkowa piąta grupa podatników opłaca podatek w wysokości 26%.

6 klasa podatkowa Niemcy – ile procent?

Najwyższy podatek obowiązuje w szóstej grupie podatkowej i wynosi on 50-60%.

Podobne artykuły