Dec 23 2020
/
Kindergeld – jakie dokumenty są potrzebne?
Kindergeld – gdzie i kiedy złożyć papiery?
Wniosek o przyznanie zasiłku należy skierować do Familienkasse, czyli kasy rodzinnej krajowego urzędu pracy. Zasiłek jest wypłacany na dzieci rodzone, adoptowane lub w inny sposób przyjęte do gospodarstwa domowego – mogą być to zatem dzieci małżonka, partnera życiowego, dzieci przybrane lub wnuki. Warunkiem jest, aby jedno z rodziców pracowało w Niemczech od co najmniej pół roku. O ten rodzaj zasiłku mogą ubiegać się nawet dziadkowie, jeśli opiekują się dziećmi pod nieobecność rodziców przebywających w Niemczech.
Jakie informacje interesują urząd?
Wniosek o Kindergeld należy uzupełnić o kopię decyzji wydaną przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamat) oraz o formularz potwierdzający, że dzieci faktycznie należą do gospodarstwa domowego (Haushaltsbescheinigung zur Vorlage bei der Familienkasse KG3a). Wymagane jest również zaświadczenie z MOPS-u, na podstawie którego urząd oblicza wysokość zasiłku. Jeśli dzieci nie mieszkają w Niemczech, należy podać ich numery PESEL.
Kindergeld – wszystkie potrzebne formalności
Przy załatwianiu zasiłku Kindergeld należy zebrać całkiem pokaźną liczbę dokumentów. Dla osób, które pracują bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy, potrzebne będą: kopia dowodu osobistego lub paszportu pracującego i opiekuna, zaświadczenie o podatku od pensji (Lohnsteuerbescheinigung) lub rozliczenia (Abrechnung), zaświadczenie od pracodawcy (Bescheinigung des Arbeitgebers), unijne akty: małżeński i urodzenia dziecka lub odpowiednie tłumaczenia polskich dokumentów, a także zaświadczenie o stanie rodziny dla potwierdzenia meldunku. Do tego potrzebne jest zaświadczenie o niepobieraniu zasiłków lub informacja na temat świadczeń, jeśli takowe były pobierane – dotyczy to zarówno wnioskodawcy, jak i opiekuna. Należy również dołączyć dokumenty potwierdzające stały pobyt w Niemczech, jak na przykład umowę wynajmu mieszkania i ubezpieczenia oraz kopie zaświadczenia o zarobkach EU/EWR.
Informacje na temat opiekuna
Familienkasse potrzebuje również szczegółowych danych na temat samego opiekuna. To przede wszystkim informacje na temat pobieranych świadczeń, zasiłków, renty lub emerytury. Jeśli dziećmi opiekują się dziadkowie, a rodzice przebywają w Niemczech, wówczas urząd potrzebuje potwierdzenia przekazania opieki rodzicielskiej.
Więcej istotnych informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zapraszamy też do kontaktu w przypadku chęci skorzystania z naszych usług pośrednictwa w ubieganiu się o zasiłek z zagranicy.