Jun 10 2023

/

Kindergeld — jak wypełnić wniosek?

Kto może ubiegać się o Kindergeld w Niemczech?

O zasiłek rodzinny w Niemczech mogą ubiegać się osoby posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech, pracujące na terytorium tego kraju lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Wsparcie otrzymuje się na dzieci własne oraz przysposobione, a także na potomstwo małżonka lub partnera życiowego. Istotnym warunkiem jest to, aby dzieci zamieszkiwały wspólne gospodarstwo domowe. Kindergeld jest wypłacany do 18. roku życia w przypadku dziecka, które wraz z osiągnięciem pełnoletności zaczęło również pracę lub do 25. roku życia, jeśli potomek kontynuuję naukę.

Jak wypełnić dokumenty?

Żeby otrzymać świadczenie na dziecko, należy złożyć odpowiedni wniosek. Obecnie urzędy udostępniają na swoich stronach wnioski również w języku polskim. Wraz z wyznaczonymi załącznikami trzeba go następnie przesłać do odpowiedniej Familienkasse (oddział w Chemnitz jest właściwym dla rodzin mieszkających poza Niemcami). Do tego należy wypełnić załącznik KIND, a także załącznik EU do głównego wniosku o zasiłek rodzinny dla osób, które nie posiadają niemieckiego obywatelstwa. Załącznik KIND musi być wypisany oddzielnie dla każdego podopiecznego. Główny wniosek powinien być podpisany przez oboje opiekunów.

Jakie jeszcze dokumenty należy załączyć?

Niemiecki urząd świadczeń rodzinnych może chcieć przyjrzeć się bliżej sytuacji rodzinnej petenta. Poprosi wówczas o dostarczenie dokumentów dotyczących na przykład tego, gdzie dzieci chodzą do szkoły lub czy rodzina pobiera świadczenie 500+ w Polsce. O konieczności przesłania dodatkowych dokumentów Familienkasse informuje listownie. Komunikacja ze strony urzędu odbywa się po niemiecku, jednak odbiorca może odpisać po polsku.

Ile trzeba czekać na otrzymanie pieniędzy?

Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Zazwyczaj na przyznanie pieniędzy czeka się kilka miesięcy. Kindergeld jest wypłacany jedynie do pół roku wstecz, dlatego poleca się złożyć odpowiedni wniosek jak najszybciej po przyjeździe. Żeby przyśpieszyć załatwienie sprawy, warto zadbać o tłumaczenie wszystkich dostarczanych dokumentów na niemiecki, a także załączenie zaświadczeń wymaganych przez urząd.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *