Mar 30 2023

/

Jak uzyskać zwrot podatku z Holandii?

Zwrot z podatku – wymagania

Żeby uzyskać zwrot z holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst), musi przede wszystkim wystąpić nadpłata. Dzieje się tak wtedy, gdy zaliczki odprowadzane przez pracodawcę w zeszłym roku były wyższe niż kwota właściwego podatku dochodowego. Zgodnie z wymogami holenderskiej skarbówki każdy, kto pracował na terenie tego kraju, jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Nie trzeba przy tym być zarejestrowanym jako rezydent podatkowy.

Kiedy można złożyć rozliczenie?

Zazwyczaj składanie deklaracji podatkowych jest możliwe w lutym lub w marcu przyszłego roku. Rozliczenie za rok 2019 następuje zatem w 2020 roku. Dokładny termin może nieznacznie różnić się od tego, który obowiązywał rok wcześniej. Data jest podawana przez Belastingdienst na stronie internetowej. Warto dodać, że w Holandii możliwe jest rozliczenie się aż do pięciu lat wstecz. Nie należy być jednak zbyt opieszałym, jako że urząd może naliczyć karę za zbyt późne złożenie deklaracji.

O jakich dokumentach pamiętać?

Rozliczając się z holenderską skarbówką, trzeba posiadać dokumenty od holenderskiego pracodawcy, a do tego specjalny formularz UE/WE z polskiego urzędu. To dokument, w który są uwzględnione wszystkie dochody z danego roku. Deklarację wystawia się na podstawie PIT-u 36 wraz z załącznikiem ZG. Ten dokument służy również do określania ulg, jakie przysługują danemu podatnikowi. Jeśli chodzi o papiery z zakładu pracy w Holandii, to rozliczenie może odbywać się na podstawie pasków płacowych, czyli tzw. salarisów, lub też karty podatkowej sporządzanej w skali roku (jaaropgaaf).

Kiedy otrzymuje się zwrot z podatku dochodowego?

Czas oczekiwania jest bardzo różny. Oficjalnie urząd ma aż trzy lata na to, aby zająć się wnioskiem. Jednak zazwyczaj pieniądze trafiają na konto podatnika po kilku miesiącach. Żeby jak najszybciej uzyskać zwrot, należy przede wszystkim poprawnie wypełnić wniosek. Wiele osób potrzebuje wsparcia tłumacza przysięgłego, który doskonale operuje terminologią z dziedziny prawa i finansów. Podatnicy mogą również skorzystać z pomocy pośredników, którzy specjalizują się w odzyskiwaniu zwrotów. Sprawdź, w jaki sposób nasze biuro pomaga w odzyskaniu nadpłaconego podatku z Holandii – https://www.tktranslate.pl/-v5.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *