Nov 27 2019

/

Czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Jednym język niemiecki może wydawać się trudny, innym z kolei jego nauka przychodzi znacznie łatwiej niż zapamiętywanie angielskich słówek czy zasad hiszpańskiej gramatyki. Żeby nauka języka była efektywna, należy jasno ustalić sobie jej cel. Jakie argumenty przemawiają za tym, aby znać język naszych zachodnich sąsiadów?

Popularność niemieckiego

Tym germańskim językiem posługuje się ponad 100 milionów ludzi na świecie, w tym nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale również Szwajcarii, Austrii, Luksemburga, a nawet północnego regionu Włoch. Poza tym niemiecki jest chętnie nauczany jako drugi język obcy. Najwięcej osób uczy się go w ten sposób… w Polsce. W naszym kraju jest on najczęściej wybieranym językiem obcym do nauki, zaraz po angielskim.

Znaczenie kraju

Niemcy to gospodarcza potęga Europy, a także  kraj z wieloma ośrodkami  naukowymi i kulturalnymi. Językiem niemieckim posługują się członkowie rozmaitych organizacji. Dlatego jego znajomość może pomóc w rozwoju międzynarodowej kariery.

Stosunki gospodarcze między Polską i Niemcami

Niemcy to najważniejszy zagraniczny partner biznesowy Polski. Nasz kraj również odgrywa znaczącą rolę dla gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Dlatego wiele firm poszukuje osób z dobrą znajomością tego języka. Umiejętność posługiwania się angielskim staje się powoli standardowym wymaganiem pracodawców, tymczasem dobre posługiwanie się niemieckim jest tym, co pozwala wyróżnić się na rynku pracy.

Podobieństwo do angielskiego i… polskiego

Osobom dobrze znającym mowę Szekspira łatwiej nauczyć się mowy Goethego. Wiele słów jest do siebie podobnych, w tym duża część czasowników, a także dni, miesięcy czy chociażby nazw zwierząt lub kolorów. W języku polskim występuje wiele germanizmów, w tym słowa takie jak: dach (das Dach), farba (die Farbe), druk (der Druck), ratusz (das Rathaus), gmina (die Gemeinde) czy burmistrz (der Bürgermeister).Osobom znającym śląski dialekt nauka języka niemieckiego przyjdzie jeszcze łatwiej.

Otwarcie się na nową, fascynującą kulturę

Niemcy są krajem różnorodnym, w którym każdy land ma w zasadzie własną kulturę, a czasami nawet i język. Znajomość niemieckiego stanowi zatem furtkę do niezwykle zróżnicowanego świata, co może okazać się prawdziwie fascynującą przygodą.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *