rozliczanie podatku z Niemiec
rozliczanie podatku z Niemiec

Jan 17 2024

/

Czy rozliczanie podatku z Niemiec jest obowiązkowe?

Rozliczanie podatku z Niemiec jest obowiązkowe, jeśli spełnia się określone warunki dotyczące między innymi formy zatrudnienia, przypisanej klasy podatkowej oraz tego, czy pobiera się świadczenia dodatkowe. W tym artykule wyjaśniamy, kto powinien się rozliczyć, kto może zrobić to z własnej woli, a także jakie mogą być konsekwencje nierozliczenia się z niemieckim fiskusem.

Kto jest zobowiązany do złożenia rozliczenia?

Z niemieckim fiskusem muszą bezwzględnie rozliczyć się osoby prowadzące własną działalność lub wykonująca wolny zawód, a także rolnicy i leśnicy. Rozliczanie podatku w Niemczech jest obowiązkowe dla emerytów, którzy otrzymują świadczenie wyższe niż 909 euro miesięcznie. Obowiązek ten obejmuje także podatników, którzy korzystali z dodatkowych świadczeń o wartości co najmniej 410 euro rocznie, takich jak na przykład zasiłek chorobowy lub zasiłek dla bezrobotnych. Ta sama kwota zobowiązuje do złożenia rozliczenia również w przypadku dochodów pozyskiwanych z dodatkowych źródeł. 

Z urzędem skarbowym należy skontaktować się także w przypadku zaprzestania wspólnego rozliczania się z małżonkiem w wyniku rozwodu lub śmierci jednego z partnerów. Rozliczanie niemieckiego podatku jest obowiązkowe również wtedy, gdy osoby będące w niesformalizowanym związku mają dziecko i pobierają na nie odpowiednie świadczenia.

Konieczność złożenia deklaracji a klasa podatkowa

Jeśli małżonkowie rozliczają się w ramach III i V klasy podatkowej, to małżonek podlegający V klasie musi złożyć deklarację, gdy pracował w oparciu o umowę o pracę, otrzymywał świadczenia podlegające progresji lub jeśli mieszka on w innym kraju Unii Europejskiej. Z fiskusem powinni także rozliczyć się małżonkowie, którzy w danym roku podatkowym otrzymywali zasiłek dla bezrobotnych, a jedno z nich zostało sklasyfikowane do V lub VI grupy podatkowej.

Konsekwencje nierozliczenia podatku

Jeśli podatnik nie rozliczy się z Finanzamtem w terminie, musi liczyć się z karą finansową, a nawet karą pozbawienia wolności. Przed nałożeniem grzywny podatnik otrzymuje odpowiednie powiadomienia ze strony niemieckiej skarbówki. W 2023 roku termin złożenia oświadczenia podatkowego u naszych zachodnich sąsiadów wypada 31 lipca. Rozliczanie podatku za pracę w Niemczech najlepiej zlecić doświadczonemu pośrednikowi.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec dobrowolnie?

Nawet jeśli dana osoba nie podlega opodatkowaniu, to może złożyć deklarację, zwłaszcza wtedy, gdy wykonywanie danej pracy wiązało się z podniesieniem pewnych wydatków, na przykład na dojazd do miejsca zatrudniania lub zakup okularów. Wówczas istnieje możliwość ubiegania się o zwrot.

Żeby rozliczyć się z dochodów w Niemczech, należy złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym (Finanzamt). Proces ten wygląda następująco:

  • Zebranie dokumentów: na początku należy przygotować dokumenty potwierdzające fakt uzyskiwania dochodów, a także rachunki i faktury związane z wydatkami. W większości przypadków pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania odpowiedniej kwoty podatku za pracownika co miesiąc.
  • Wypełnienie formularza: dokument można uzupełnić samodzielnie lub z pomocą doradcy podatkowego. W przypadku tej drugiej opcji termin złożenia deklaracji zostaje wydłużony o dwa miesiące. Nasze biuro z chęcią pomaga wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się, jak rozliczyć podatek z Niemiec w Polsce.
  • Przesłanie deklaracji: dokument można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać go elektronicznie.
  • Otrzymanie decyzji: urząd skarbowy określi wysokość podatku do zapłaty lub do zwrotu.

Ważne jest, aby pamiętać, że niemiecki system podatkowy jest dość skomplikowany, a nieprawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej może prowadzić do błędów i kary. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Podobne artykuły