englishdeutsch

+48 13 49 32 575

+48 697038006

biuro@tktranslate.pl

Start :: Blog

Rozliczenie Gewerbe – najważniejsze informacje

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Rozliczenie Gewerbe – najważniejsze informacje

Gewerbe to nazwa jednoosobowej firmy prowadzonej na terenie Niemczech, która działa w branży przemysłowej, handlowej, usługowej lub związanej z rzemiosłem. Założenie przedsiębiorstwa prowadzonego w pojedynkę jest możliwe niemalże dla każdego.

Gewerbe to nazwa jednoosobowej firmy prowadzonej na terenie Niemczech, która działa w branży przemysłowej, handlowej, usługowej lub związanej z rzemiosłem. Założenie przedsiębiorstwa prowadzonego w pojedynkę jest możliwe niemalże dla każdego. To krok, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Warto jednak pamiętać o różnicach, jakie występują pomiędzy rozliczaniem się na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie posiadania własnego mikrobiznesu.

Obowiązkowe rozliczenie podatkowe

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech, jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej w tamtejszej skarbówce. Za Gewerbe uznaje się firmę, która w danym roku rozliczeniowym nie osiągnęła przychodów większych niż 17,5 tysiąca euro i w przyszłym roku jej dochody prawdopodobnie nie przekroczą 50 tysięcy euro. Warto dodać, że rozliczenie obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, nawet tych, którzy nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku, nie osiągnęli dochodów, a nawet ponieśli straty.

Jak rozliczyć się w ramach prowadzenia Gewerbe?

Rozliczenie polega na złożeniu wypełnionej deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym (tzw. Finanzamt). Do tego należy dołączyć dokumenty poświadczające dochody uzyskane z prowadzenia tejże firmy (np. faktury) oraz źródła innych zarobków, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Przedsiębiorca może oczywiście odliczyć koszty, czyli wydatki związane z zakupem telefonu, sprzętów do prowadzenia działalności, paliwa, strojów roboczych, narzędzi itp. Inne możliwe koszty prowadzenia własnej firmy w Niemczech to kwoty wydane na reklamę oraz korzystanie z księgowości. Podatnik powinien posiadać zaświadczenie o założeniu własnej jednoosobowej działalności, czyli tzw. Gewerbeanmeldung. Przedsiębiorcy płacący VAT muszą również pamiętać o złożeniu zgłoszeń VAT (Umsatzsteuervoranmendung) rozliczanych w systemie comiesięcznym lub cokwartalnym.

Kiedy złożyć rozliczenie?

Rozliczenie w ramach prowadzenia Gewerbe za poprzedni rok podatkowy należy złożyć do 31 lipca danego roku. Istnieje możliwość rozliczenia się do nawet czterech lat wstecz, jednak jest to odradzane w przypadku prowadzenia własnej działalności. Opieszali podatnicy mogą otrzymać wezwanie od niemieckiej skarbówki, a nawet może zostać nałożona na nich kara. Na odpowiedź z Finanzamtu czeka się średnio od kilku tygodni do nawet pół roku.

Aby pomyślnie przejść przez całą procedurę, dotrzymać ważnych terminów i nie przeoczyć żadnego z dokumentów, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. TKTRANSLATE świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie, dlatego chętnych na uzyskanie wsparcia w rozliczeniu Gewerbe zapraszamy do skorzystania z naszej oferty - http://www.tktranslate.pl/niemcy-v1.