
Feb 19 2022
/
Ile trzeba przepracować w Niemczech, żeby dostać emeryturę?
Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków krajów do emigracji zarobkowej. Wiele osób zastanawia się nad spędzeniem całego swojego życia lub jego większej części u naszych zachodnich sąsiadów. Jak wygląda wówczas kwestia świadczeń emerytalnych? Po jakim czasie przysługuje prawo do otrzymywania niemieckiej emerytury?
Podstawa prawna
Osoby, które przeprowadziły się do Niemiec do końca 1990 roku są objęte porozumieniu emerytalnym z 1975 roku. Wszystkie inne osoby obejmują już prawa emerytalne obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. W tym pierwszym przypadku emerytura jest wyliczana w oparciu o cały staż pracy, w tym również o lata pracy w Polsce. Polski ZUS nie jest zobowiązany do wypłacania świadczeń, zajmuje się tym w całości strona niemiecka. Z kolei osoby rozliczające się według prawa unijnego obowiązują przepisy, zgodnie z którymi emerytura jest wypłacana przez polskiego ubezpieczyciela do Niemiec, a następnie tamtejszy urząd zajmujący się sprawami emerytalnymi określa finalną wysokość emerytury.
O jakich warunkach trzeba pamiętać?
Żeby otrzymać prawo do niemieckiej emerytury należy przede wszystkim przepracować na terenie Niemiec co najmniej rok. Do tego niezbędne jest płacenie składek emerytalnych przez tak zwany okres wyczekiwania. Wynosi on minimum 5 lat. Należy wówczas być objętym ubezpieczeniem emerytalnym oraz opłacać minimalne składki. Kolejny wymogiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Wiek emerytalny jest taki sam dla mężczyzn i dla kobiet. Istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeśli staż pracy jest wystarczająco długi, a wcześniej otrzymywało się rentę.
Od czego zależy wysokość emerytury?
Wysokość świadczenia emerytalnego zależy od:
- wysokości zarobków i składek przeznaczonych na ubezpieczenie,
- lat pracy oraz punktów emerytalnych,
- współczynnika wartości emerytury i współczynnika momentu przejścia na emeryturę.
Punkty emerytalne są wyznaczane zależnie od powyższych, jak również od tego, jakie są roczne zarobki danej osoby. Jeden punkt to równowartość średniego rocznego wynagrodzenia. Natomiast współczynnik wartości emerytury wyznacza wartość punktu zarobków. Współczynnik momentu przejścia na emeryturę zależy od tego, w jakim wieku zaczyna się korzystać z tego świadczenia. Każdy przedterminowym miesiąc przejścia na emeryturę powoduje zmniejszenie się tego współczynnika o 0,3% punktu.