May 21 2020

/

Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego – co to takiego?

Pojęcia takie jak ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w szczególności interesują osoby pracujące za granicą. W zależności od tego, ile zarabia się w danym kraju, podatnicy mogą podlegać bowiem jednemu z dwóch systemów rozliczania. Na czym polega nieograniczony obowiązek podatkowy? Czym różni się od ograniczonego odpowiednika? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Od czego zależy wysokość podatku?

Kwota podatku w Niemczech, jaką należy przekazać skarbówce, zależy od wysokości osiąganych dochodów. Istotną kwestią jest to, że od dochodu można odpisać rozmaite wydatki, które zwiększają kwotę zwrotu podatku. Taką możliwość daje jednak jedynie nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli podatek od całości dochodów bez względu na to, gdzie są one osiągane. Żeby uzyskać ten status należy spełnić określone warunki.

Nieograniczony obowiązek podatkowy – przykład Niemiec

O przydzieleniu określonego rodzaju podatku decyduje niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt. Kieruje się on trzema podstawowymi kryteriami. Pierwszym z nich jest liczba przepracowanych dni – żeby móc skorzystać z nieograniczonego obowiązku podatkowego, należy przepracować co najmniej 183 dni na terenie Niemiec. Spełnienie tego warunku skutkuje niejako automatycznym przydzieleniem do grupy podatników rozliczanym w oparciu o nieograniczony obowiązek podatkowy. Jednak jeśli dana osoba ma na swoim koncie mniej niż 183 przepracowane dni, nadal może skorzystać z możliwości odliczania ulg. Wystarczy, że jej zagraniczne dochody nie przekraczają 4002 euro. Do tego ogólne dochody powinny w 90 procentach pochodzić z Niemiec, co oczywiście wiąże się również z tym, że tam też są one opodatkowane.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Do przeprowadzenia rozliczenia ze skarbówką niezbędne jest przedłożenie odpowiednich dokumentów. Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że należy rozliczyć się od całości swoich dochodów. W tym celu osoby rozliczające się w urzędzie w Polsce muszą uzyskać dokument EOG/EEA – jego niemiecki odpowiednik to Bescheinigung EU/EWR. W polskim urzędzie skarbowym uzyskanie takiego pisma jest możliwe dopiero po rozliczeniu podatku PIT, w którym należy również wykazać dochody uzyskane u naszych zachodnich sąsiadów. Następnie dokument należy przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech wraz z pozostałą częścią zeznania podatkowego. W razie wątpliwości warto skorzystać z doradztwa specjalistów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *