Jul 16 2022

/

Wniosek o Kindergeld – najważniejsze informacje

Kindergeld – dla kogo?

Ten rodzaj wsparcia przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy od co najmniej sześciu miesięcy są zatrudnieni na terenie Niemczech, prowadzą tam własną działalność albo zostali oddelegowani do pracy przez rodzime przedsiębiorstwo. Warunkiem jest to, aby dziecko zamieszkiwało gospodarstwo rodzinne zatrudnionej osoby bez względu na to, czy znajduje się ono w Niemczech czy w Polsce. Kindergeld przysługuje na dzieci rodzone, przysposobione, przyjęte na stałe (np. dzieci żony czy męża z innego małżeństwa) oraz wnuki, jeśli opiekę sprawują nad nimi dziadkowie. Zasiłek przysługuje od pierwszego miesiąca życia dziecka do skończenia przez niego osiemnastego roku życia. Jeśli dziecko kontynuuje naukę, wówczas wsparcie jest wypłacane do 25. roku życia.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Kindergeld otrzymuje się co miesiąc, a jego kwota zależy od tego, ile dzieci posiada dana osoba. Jeżeli jest to tylko jeden potomek, wówczas rodzina otrzymuje 192 euro, w przypadku dwójki – 384 euro, trójki – 582 euro itd. Wysokość zasiłku na przestrzeni lat ciągle rośnie. Co istotne, zgodnie z najnowszymi przepisami o Kindergeld można ubiegać się do maksymalnie pół roku wstecz, podczas gdy jeszcze niedawno były to aż cztery lata. Dlatego wniosek o dodatek należy złożyć od razu, gdy zacznie on przysługiwać, czyli po przepracowaniu pełnych sześciu miesięcy na niemieckich warunkach zatrudnienia.

Co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Wniosek o przyznanie Kindergeld może złożyć rodzic mieszkający z dzieckiem. Do pisma należy dołączyć rozmaite zaświadczenia w zależności od tego, jaka jest sytuacja osoby zatrudnionej i odprowadzającej podatki na terenie Niemiec (umowa o pracę, prowadzenie własnej działalności lub oddelegowanie przez firmę). Wszystkie dokumenty trzeba skierować do Kasy Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse). Rozpatrzenie wniosku trwa nawet do kilku miesięcy. W tym czasie należy poinformować urząd o wszelkich zmianach w danych osobowych, takich jak zmiana konta czy nazwiska. Wnioskodawca zostaje powiadomiony o decyzji tuż po zakończeniu procedury. Pieniądze są wypłacane również za okres oczekiwania.

Po szczegóły oraz pomoc w zakresie ubiegania się o Kindergeld zapraszamy do naszego biura.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *