jak przyspieszyć zwrot z SOKA-BAU?

Feb 26 2021

/

SOKA-BAU - ile wynosi czas oczekiwania na zwrot?

SOKA-BAU to niemiecka instytucja, która nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Jej celem obrona praw pracowników budowlanych na terenie całych Niemiec, zwłaszcza w zakresie przysługującego im urlopu. Pracodawca niestosujący się do zaleceń tej organizacji powinien liczyć się z poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Każda firma budowlana działająca na terenie Niemiec musi zarejestrować się w kasie SOKA-BAU.

Jakie są główne zadania kasy urlopowej SOKA-BAU?

Obowiązkiem każdego pracodawcy, który działa w niemieckiej branży budowlanej, jest odprowadzanie odpowiednich składek na rzecz zabezpieczenia urlopu pracowniczego. Muszą być one opłacone do 15 dnia kolejnego miesiąca. Ich wysokość jest uzależniona od miesięcznego wynagrodzenia brutto, nie powinna jednak wpływać na dochody osiągane przez pracownika. Co istotne, składki podlegają zwrotowi.

SOKA-BAU ‒ kiedy pracownik otrzymuje zwrot? Czy przyda się tłumacz przysięgły języka niemieckiego?

Zatrudniona osoba może ubiegać się o wypłacenie ekwiwalentu lub odszkodowania za każdy dzień niewykorzystanego urlopu. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek (jeśli nie posługuje się biegle językiem niemieckim, wówczas przydatna może okazać się pomoc tłumacza) wraz z wyciągiem z konta. Dokument jest wysyłany zazwyczaj na początku lutego i zawiera informacje z ostatnich 24 miesięcy dotyczące:

  • czasu zatrudnienia,
  • wynagrodzenia brutto,
  • liczby przysługujących dni urlopowych.

Do tego pracownik dowiaduje się, jakie wynagrodzenie należy się mu za niewykorzystane dni wolne. Dopiero na podstawie takiego wyciągu może wypełnić wniosek o przyznanie odszkodowania. Jeśli nie dostał dokumentu, wówczas musi zwrócić się bezpośrednio do kasy urlopowej.

Ile czasu jest na wypłatę ekwiwalentu SOKA-BAU lub odszkodowania?

Pieniądze za niewykorzystany urlop są wypłacane pracownikowi zazwyczaj w przeciągu maksymalnie trzech miesięcy od momentu złożenia wniosku. Osoby rezygnujące z pracy w branży budowlanej lub podejmujące inny typ pracy mogą złożyć wniosek po trzech miesiącach od zakończenia pracy. Jeśli natomiast pracownik rozpoczął naukę zawodu lub zaczął pracować umysłowo, to ma on prawo do uzyskania ekwiwalentu od razu po zakończeniu stosunku pracy. Należy pamiętać o tym, że od otrzymanych pieniędzy trzeba odliczyć podatek od wynagrodzenia, a także daninę solidarnościową.

niewykorzystany urlop a SOKA-BAU

Jak wypłacany jest zwrot?

Zaległe środki są przekazywane bezpośrednio na konto bankowe wskazane przez pracownika we wniosku. Data otrzymania przelewu może być różna, w zależności od wspomnianych wcześniej okoliczności. W najbardziej optymistycznym scenariuszu pieniądze zostaną wypłacone już po dwóch tygodniach. Maksymalny czas oczekiwania wynosi natomiast sześć miesięcy.

Jak przyspieszyć zwrot pieniędzy?

Żeby jak najszybciej otrzymać należne środki warto zadbać o to, aby poprawnie załatwić wszystkie niezbędne formalności. Obejmuje to między innymi właściwe wypełnienie dokumentów, a także zebranie wszystkich potrzebnych załączników. Z tego względu opłaca się skorzystanie z oferty biura rachunkowego, które zatrudnia ekspertów w dziedzinie odzyskiwania zwrotów od zagranicznych urzędów. Zajmą się oni nie tylko wypełnieniem formalności, ale również przeprowadzą tłumaczenie dokumentów lub zlecą jego wykonanie tłumaczowi przysięgłemu. Zachęcamy w szczególności do zapoznania się z usługami naszego biura TK TRANSLATE w zakresie przeprowadzania tłumaczeń – przekład dokumentów podatkowych to jedna z naszych specjalizacji.

Przedsiębiorco ‒ zarejestruj się w SOKA-BAU!

Jeżeli delegujesz swoich pracowników do wykonywania robót budowlanych na terenie Niemiec, przed Tobą kilka obowiązkowych formalności, w tym niezbędne zgłoszenie do Generalnej Dyrekcji Ceł. W dalszej kolejności zapisz się do SOKA-BAU. Wśród potrzebnych do rejestracji dokumentów będą pisma zaświadczające o zamówieniu robót, wpis do rejestru handlowego, pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej czy potwierdzenie zapisu w izbie rzemieślniczej. Jeżeli posiadasz dodatkowo działalność w Niemczech, również warto dołączyć dokumenty, które to poświadczają. Oprócz tego wymagane są dokładne dane dotyczące pracodawcy oraz jego pracowników.

Po co ta rejestracja? Zapis do SOKA-BAU wymaga od Ciebie odprowadzania regularnych składek na poczet urlopu Twoich pracowników. W momencie, kiedy Twój pracownik będzie na urlopie, za który mu płacisz, SOKA-BAU wypłaca Ci zwrot tego wynagrodzenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *