englishdeutsch

+48 13 49 32 575

+48 696 720 814

biuro@tktranslate.pl

Start :: Blog

Do kiedy trzeba się rozliczyć z podatku w Niemczech?

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Do kiedy trzeba się rozliczyć z podatku w Niemczech?

Osoby decydujące się na emigrację zarobkową często wybierają się za zachodnią granicę. Potrzebują wówczas wsparcia nie tylko w zakresie znalezienia pracy, ale również rozliczenia zarobków. W szczególności muszą pamiętać o terminach. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, do kiedy należy rozliczyć się z podatku dochodowego w Niemczech. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z niemieckim prawem rozliczenie można złożyć nawet do kilku lat wstecz.

Terminy rozliczenia podatku w 2022 roku

Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech za 2021 rok składa się w Finanzamcie do 31 maja 2022 roku.  Czas oczekiwania na zwrot wynosi od 3 do nawet 6 miesięcy. Należy pamiętać o tym, że rok podatkowy w Niemczech pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a więc rozpoczyna się wraz z dniem 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Do 31 maja następnego roku podatkowego należy złożyć zeznanie. W przeciwnym razie można otrzymać przypomnienie od Finanzamtu, w którym znajdzie się nowy i nieprzekraczalny termin rozliczenia. Jeśli adresat zignoruje tę wiadomość, musi liczyć się z surowymi konsekwencjami finansowymi – kara pieniężna może wynieść nawet do 500 euro.

Jakie dokumenty zabrać do rozliczenia?

Żeby poprawnie rozliczyć się z niemiecki fiskusem, należy zebrać kilka podstawowych dokumentów. Należy do nich karta podatkowa, czyli tak zwana Lohnsteuerbescheinigung, na której znajdują się informacje dotyczące zapłaconych składek ubezpieczeniowych oraz zaliczek na podatek dochodowy. Dokument ten może być zastąpiony miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni przepracowany miesiąc. Finanzamt potrzebuje również kopii dokumentu poświadczającego tożsamość, a także zaświadczenia UE/EOG, które potwierdza wysokość dochodów uzyskanych w Polsce. Rozliczenie z urzędem skarbowym wymaga wypełnienia formularza podatkowego, w którym można umieścić informacje na temat kosztów związanych z zatrudnieniem na terenie Niemiec. Od osiąganych dochodów można odliczyć koszty związane między innymi z transportem oraz wynajmem mieszkania lub domu. W tym celu należy przedstawić odpowiednie faktury za paliwo, bilety na komunikację, umowę najmu oraz rachunki za media.

Rozliczenie podatku z biurem TK Translate

Wsparcie w zakresie rozliczenia podatku w Niemczech można otrzymać w naszym biurze. Bierzemy na siebie wszystkie formalności, oferujemy także stałą stawkę za przygotowanie deklaracji podatkowej. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, a wymagane dokumenty wystarczy przesłać do nas drogą elektroniczną.