Mar 22 2021

/

Czym jest holenderskie rozłąkowe?

Czym jest rozłąkowe?

Rozłąkowe to jedna z ulg podatkowych, z jakich można skorzystać, rozliczając się z holenderskim urzędem skarbowym. Warunkiem jest posiadanie tzw. partnera fiskalnego. Zazwyczaj jest to małżonek, jednak według prawa może być to również osoba, która jest zameldowana pod tym samym adresem. Kolejnym warunkiem jest to, aby w sumie dochody zarówno danego podatnika, jak i jego partnera, zostały w 90 procentach uzyskanie na terenie Holandii. Skorzystanie z tej ulgi przysługuje zatem tym osobom, których partner fiskalny osiągnął niskie albo zerowe dochody. Poza tym wymagane jest posiadanie numeru BSN, który powinien mieć każdy pracownik zatrudniony legalnie na terenie Holandii. Taki identyfikator musi posiadać także partner fiskalny. Żeby go otrzymać, wystarczy złożyć odpowiednie zaświadczenie do holenderskiej skarbówki. Czas oczekiwania wynosi co najmniej jeden miesiąc.

Kto może być partnerem fiskalnym?

W tej roli najczęściej występuje małżonek. Partnerem fiskalnym może być również osoba, z którą zawarło się związek partnerski i w związku z tym dysponuje się aktem poświadczającym wspólne zamieszkiwanie. Wspólne rozliczenie jest możliwe z rodzicem dziecka lub współwłaścicielem domu lub mieszkania. Warunek stanowi zameldowanie pod tym samym adresem.

Komu przekazywane są pieniądze?

Beneficjentem wspólnego rozliczenia jest tylko i wyłącznie partner fiskalny. O możliwość wspólnego rozliczania się można wystąpić do nawet pięciu lat wstecz, nawet jeżeli wcześniej dana osoba rozliczała się w sposób indywidualny.

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne?

Rozliczenie się z holenderską skarbówką odbywa się na podstawie karty podatkowej, znanej również jako Jaaropgaaf. Taki dokument jest wydawany przez każdego pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Chcąc rozliczać się na podstawie Salaris, należy przekazać do urzędu odcinek z informacjami o ostatniej wypłacie otrzymanej w poprzednim roku podatkowym. Ponadto niezbędne jest posiadanie zaświadczenia o dochodach z urzędu w Polsce. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wypełnienia pism z Holandii warto skorzystać z oferty profesjonalnego pośrednika.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *