englishdeutsch

+48 13 49 32 575

+48 696 720 814

biuro@tktranslate.pl

Start :: Blog

Podatek od polskiej emerytury w Niemczech — czy trzeba go płacić?

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Podatek od polskiej emerytury w Niemczech — czy trzeba go płacić?

W Niemczech emeryturę traktuję się jako dochód. W związku z tym jest objęta podatkiem dochodowym. Sposób wypłacania emerytury z zagranicy reguluje porozumienie w sprawie podwójnego opodatkowania. Dzięki tej umowie podatnik unika opodatkowania w dwóch krajach, czyli tego, który wypłaca świadczenie oraz tego, w którym mieszka. W celu dokładnego wyliczenia wysokości podatku od emerytury warto skonsultować się z biurem specjalizującym się w rozliczaniu podatku z Niemiec, takim jak nasze. Poniżej prezentujemy ogólne zasady, według których działa niemiecki system skarbowy.

Jak wygląda rozliczanie podatku z Niemiec od strony prawnej?

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania emerytury i inne tego typu świadczenia, a także renty z Polski, które otrzymuje osoba zamieszkująca Niemcy, podlegają opodatkowaniu w tym drugim państwie. Nie są zatem opodatkowane w Polsce. Jeżeli Urząd Skarbowy pobiera podatek, emeryt powinien dostarczyć płatnikowi specjalny certyfikat rezydencji, który potwierdza fakt zamieszkania na terenie Niemiec. W ten sposób urząd powinien zaprzestać pobierania należności.

Kwoty wolne od podatku – ogólne oraz przeznaczone jedynie dla emerytów

Warto pamiętać o tym, że w Niemczech, w kontekście polskich emerytur, obowiązuje kwota wolna od podatku ustanowiona specjalnie dla emerytów, a także dość wysoka ogólna kwota wolna od podatku. W 2005 roku opodatkowaniu podlegała jedynie połowa emerytury. Z każdym rokiem wysokość opodatkowania wzrasta jednak o jeden lub dwa procenty tak, że w 2040 roku opodatkowaniu będzie podlegało już całe świadczenie. Do tego obowiązuje również ogólna kwota wolna od podatku, która w 2021 roku wynosiła 9744 euro. Ponadto obejmuje ona jedynie tę część emerytury, która podlega opodatkowaniu.

W jaki sposób naliczane jest opodatkowanie?

Emerytury w Niemczech są objęte progresją podatkową. W ten sposób stawka wypłacana fiskusowi zależy od wysokości dochodu. Jeśli nie przekracza on kwoty wolnej od podatku, wówczas nie należy odprowadzać żadnych podatków. Pierwszy próg podatkowy wynosi już 14% i może on wzrosnąć nawet do 45%.

Jakie świadczenia podlegają opodatkowaniu?

Podatek należy płacić nie tylko od emerytury państwowej, ale również prywatnej czy zakładowej. Odprowadzanie podatku od tych pierwszych jest zależne od długości obowiązywania umowy, okresu płacenia składek, a także wieku przejścia na emeryturę. Emerytury zakładowe są z kolei objęte opodatkowaniem w całości.