Oct 26 2022

/

Ile wynosi najniższy podatek w Niemczech?

Czym różnią się poszczególne klasy podatkowe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przynależność do określonej klasie zależy głównie od tego, w jakiej sytuacji życiowej znajduje się dana osoba. Wyróżnia się następujące grupy:

Klasa I – przeznaczona dla osób owdowiałych, rozwiedzionych, niezamężnych, pozostających w długotrwałej separacji, a także dla osób zamężnych, jeśli małżonek znajduje się poza Unią Europejską. Wysokość podatku dochodowego wynosi mniej więcej 28%.

Klasa II –  do tej klasy przynależą samotni rodzice, którzy otrzymują zasiłek rodzinny na swoje niepełnoletnie dzieci; miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 1178 euro.

Klasa III – obejmuje osoby zamężne, których partner jest bezrobotny lub nie przynależy do piątej klasy podatkowej, a także znajduje się na terenie Unii Europejskiej; mogą one korzystać z miesięcznego dochodu wolnego od podatku w wysokości 1862 euro.

Klasa IV –  stworzona dla małżeństw mieszkających razem, jeśli jeden z małżonków przynależy do klasy IV; wówczas dochód wolny od podatku to 983 euro.

Klasa V –  obejmuje osoby, których małżonek przynależy do III klasy podatkowej; mogą one korzystać z kwoty wolnej od podatku do 104 euro miesięcznie.

Klasa IV –  nie przewiduje żadnego dochodu wolnego od podatku; jest przeznaczona do opodatkowania drugiej pracy wykonywanej przez osobę samotną lub będącą w małżeństwie; jest standardowo przyznawana osobom, które nie są zarejestrowane w urzędzie lub które nie dostarczyły wymaganych dokumentów. Warto zatem jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie skarbowym, aby uniknąć przydzielenia do tej najmniej korzystnej klasy opodatkowania.

Jaki jest najniższy podatek w Niemczech?

Pod uwagę można również wziąć wysokość kwot wolnych od podatku. Obecnie spod jakiegokolwiek opodatkowania wyjęte są zarobki do 8004 euro rocznie na osobę, a więc 16008 euro na parę, co stanowi oczywiście najniższy podatek. Osoby zarabiające w przedziale 8004-52881 euro są obciążone podatkiem wynoszącym 14%. Roczne dochody w wysokości 52882-250730 euro wiążą się z koniecznością płacenia podatku dochodowego wynoszącego 42%. Zarobki powyżej 250730 euro rocznie oznaczają konieczność płacenia podatku dochodowego w wysokości 45%.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *