englishdeutsch

+48 13 49 32 575

+48 696 720 814

biuro@tktranslate.pl

Start :: Blog

Ile wynosi najniższy podatek w Niemczech?

Foto:
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Ile wynosi najniższy podatek w Niemczech?

Wysokość podatku dochodowego w Niemczech zależy od tego, do jakiej klasy podatkowej został przypisany podatnik. Istnieje aż sześć różnych klas, a przynależność do każdej z nich zależy przede wszystkim od sytuacji cywilnej i rodzinnej danej osoby. Dane w systemie są aktualizowane co roku.

Czym różnią się poszczególne klasy podatkowe?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przynależność do określonej klasie zależy głównie od tego, w jakiej sytuacji życiowej znajduje się dana osoba. Wyróżnia się następujące grupy:

Klasa I - przeznaczona dla osób owdowiałych, rozwiedzionych, niezamężnych, pozostających w długotrwałej separacji, a także dla osób zamężnych, jeśli małżonek znajduje się poza Unią Europejską. Wysokość podatku dochodowego wynosi mniej więcej 28%.

Klasa II -  do tej klasy przynależą samotni rodzice, którzy otrzymują zasiłek rodzinny na swoje niepełnoletnie dzieci; miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 1178 euro.

Klasa III - obejmuje osoby zamężne, których partner jest bezrobotny lub nie przynależy do piątej klasy podatkowej, a także znajduje się na terenie Unii Europejskiej; mogą one korzystać z miesięcznego dochodu wolnego od podatku w wysokości 1862 euro.

Klasa IV -  stworzona dla małżeństw mieszkających razem, jeśli jeden z małżonków przynależy do klasy IV; wówczas dochód wolny od podatku to 983 euro.

Klasa V -  obejmuje osoby, których małżonek przynależy do III klasy podatkowej; mogą one korzystać z kwoty wolnej od podatku do 104 euro miesięcznie.

Klasa IV -  nie przewiduje żadnego dochodu wolnego od podatku; jest przeznaczona do opodatkowania drugiej pracy wykonywanej przez osobę samotną lub będącą w małżeństwie; jest standardowo przyznawana osobom, które nie są zarejestrowane w urzędzie lub które nie dostarczyły wymaganych dokumentów. Warto zatem jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie skarbowym, aby uniknąć przydzielenia do tej najmniej korzystnej klasy opodatkowania.

Jaki jest najniższy podatek w Niemczech?

Pod uwagę można również wziąć wysokość kwot wolnych od podatku. Obecnie spod jakiegokolwiek opodatkowania wyjęte są zarobki do 8004 euro rocznie na osobę, a więc 16008 euro na parę, co stanowi oczywiście najniższy podatek. Osoby zarabiające w przedziale 8004-52881 euro są obciążone podatkiem wynoszącym 14%. Roczne dochody w wysokości 52882-250730 euro wiążą się z koniecznością płacenia podatku dochodowego wynoszącego 42%. Zarobki powyżej 250730 euro rocznie oznaczają konieczność płacenia podatku dochodowego w wysokości 45%.