Jun 13 2022

/

Emerytura a zwrot podatku – jak to wygląda w Niemczech?

Osoby mieszkające w Polsce, a pobierające niemiecką emeryturę, często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób muszą rozliczać podatek od otrzymywanego świadczenia. Najczęściej deklarację podatkową należy złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym. Wiele zależy jednak od czynników takich jak wysokość otrzymywanego świadczenia. Poniżej podajemy szczegóły na ten temat.

Czy rozliczenie z Finanzmatem jest konieczne?

Emerytura pobierana w Niemczech podlega opodatkowaniu właśnie w tym kraju. Teoretycznie konieczne jest zatem złożenie deklaracji do niemieckiego urzędu skarbowego. W praktyce zależy to od tego, jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlega. Może być on albo ograniczony, jeżeli emerytura jest w całości opodatkowana w Niemczech, albo nieograniczony, jeśli podlega opodatkowaniu jedynie częściowo. W tym ostatnim przypadku składanie deklaracji podatkowej nie jest konieczne.

Brak konieczności składania deklaracji

W przypadku emerytury nieograniczony obowiązek podatkowy zachodzi wtedy, gdy dana osoba jest zameldowana w Niemczech, a jej dochody ogólne w danym roku nie przekroczyły wysokości kwoty wolnej od podatku, która wynosi nieco ponad dziewięć tysięcy euro. Jeśli natomiast dochody podatnika przekroczą tę kwotę, wówczas część emerytury zostanie opodatkowana. Wysokość podatku zależy od roku przejścia na emeryturę.

Kiedy można otrzymać wezwanie z niemieckiej skarbówki?

Rozliczenie jest wymagane od osób, które pobierają jedynie niemiecką emeryturę, mieszkają na terenie Polski oraz podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Tacy podatnicy nie są objęci kwotą wolną od podatku i muszą rozliczyć się z niemieckim fiskusem. Jeśli nie dokonają tego w odpowiednim terminie, wówczas mogą otrzymać powiadomienie z Finanzmatu, a za ignorowanie upomnień i zbyt długie zwlekanie z rozliczeniem – karę grzywny. W bardziej skomplikowanych sytuacjach, jak na przykład przy jednoczesnym pobieraniu emerytury i uzyskiwaniu dochodów na terenie Polski, warto zgłosić się do biura rachunkowego, aby oceniło ono sytuację danego podatnika w indywidualny sposób.

Co jest niezbędne do rozliczenia?

Rozliczenie niemieckiej emerytury wymaga złożenia kompletu dokumentów. Wśród nich znajduje się między innymi kopia Rentenbescheid, czyli pismo potwierdzające przyznanie świadczenia, do tego Rentenanpassung, wskazujący na wysokość świadczenia oraz zaświadczenie EU/EOG, które można uzyskać w polskim urzędzie. Do tego niemiecka skarbówka potrzebuje informacji na temat ostatniego adresu w Niemczech, a także numeru identyfikacyjnego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *