Mar 22 2023

/

Czy język niemiecki jest trudny?

Co z fonetyką?

Wymowa to jeden z tych aspektów nauki języka, który najczęściej przysparza trudności. Niemiecka fonetyka nie jest tymczasem taka straszna – głoski są wymawiane wyraźnie, nawet jeśli razem tworzą twardo brzmiące połączenia. Pocieszeniem jest również fakt, że wiele głosek brzmi podobnie, co znacznie odróżnia język niemiecki od angielskiego, którego wymowa jest dla wielu uczniów istną czarną magią.

Rodzajniki – postrach, a może ułatwienie?

Wbrew pozorom rodzajnik to bardzo pomocna część mowy, która wskazuje nie tylko rodzaj gramatyczny (męski, żeński lub nijaki), ale również liczbę oraz określoność lub nieokreśloność osoby, przedmiotu lub zjawiska, do którego odnosi się rozmówca. Dzięki rodzajnikowi od razu znamy rodzaj danego rzeczownika, a także domyślamy się, czy dana osoba mówi o czymś, co jest nam znane czy też może odnosi się do danego obiektu po raz pierwszy. Końcówki niektórych rodzajników pokrywają się również w odmianie z końcówkami rzeczowników, co może być ułatwieniem podczas uczenia się deklinacji.

Czasy gramatyczne

W języku niemieckim istnieje jedynie sześć czasów gramatycznych, co stanowi miłą odmianę dla osób uczących się angielskiego. W mowie naszych zachodnich sąsiadów można spotkać się z dwoma czasami przyszłymi, dwoma przeszłymi, jednym teraźniejszym i jednym zaprzeszłym. Do tego Niemcy stosują na co dzień jedynie cztery czasy, a dwa pozostałe są stosowane jedynie w rejestrze literackim lub w oficjalnych pismach. Składnia, czyli budowa zdania, ma określony szyk, dzięki czemu po opanowaniu zasad można tworzyć zdania.

Uporządkowanie i logika

Osoby uczące się niemieckiego często wspominają o tym, że nawet mimo początkowych trudności, w końcu odkryli, że niemiecki jest niezwykle logicznym językiem. Należy zatem nastawić się na to, że początki mogą być nieco trudniejsze niż przy nauce angielskiego. Jednak z czasem niemiecki staje się coraz bardziej zrozumiały, a my poznajemy, że rządzą nim uporządkowane zasady. Innymi słowy – im wyższy poziom zaawansowania, tym mniej rzeczy jest w stanie zaskoczyć!

Znajomość języka niemieckiego na poziomie pozwalającym wykonywać profesjonalne tłumaczenia to już wyższa szkoła jazdy. Dla wszystkich potrzebujących tłumaczeń z niemieckiego lub na niemiecki (w tym tłumaczeń przysięgłych) zapraszamy do współpracy!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *