jak rozliczyć niemiecki podatek?
Businessman calculate tax 2025 for income tax return.Tax, investment, financial, savings and New Year Resolution concepts. 2025 calendar. Happy New year background.

Jak wypełnić deklarację podatkową w Niemczech?

Osoby zatrudnione w Niemczech są zobowiązane do wypełnienia deklaracji podatkowej pod warunkiem przepracowania na terenie tego kraju co najmniej 183 dni w roku. Obowiązkiem rozliczenia podatkowego z zagranicy objęta jest całość dochodów, w tym pieniądze pozyskiwane ze źródeł innych niż praca, takich jak chociażby czynsz, renta czy emerytura. Główna różnica pomiędzy regularnie otrzymywaną pensją a innymi źródłami dochodu polega na tym, że podatek dochodowy jest pobierany z wynagrodzenia w sposób automatyczny.

Deklaracja podatkowa w Niemczech – czy muszę ją wypełniać?

Pracodawca uiszcza za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy, a do tego podatek solidarnościowy oraz kościelny, jeżeli dana osoba przynależy do wspólnoty religijnej. Obowiązkiem pracodawcy jest również wpłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, takie jak zabezpieczenie na wypadek bezrobocia, ubezpieczenie chorobowe, emerytalne oraz pielęgnacyjne. Informacje o tych wszystkich opłatach są zazwyczaj podawane na pasku płacowym. Pomimo tej skrupulatnej ewidencji, rozliczenie z niemieckiej fiskusem nadal jest konieczne. Dlaczego? Głównie ze względu na możliwość odliczenia od dochodu rozmaitych wydatków, poniesionych między innymi z tytułu dojazdów do pracy, zakupu leków, a nawet wykonywania pracy zdalnej. Konieczność wypełnienia deklaracji podatkowej warto zatem traktować jako szansę na pozyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Rozliczanie PIT-u z Niemiec – co można odliczyć?

Rozliczanie PIT-u w Niemczech zapewnia możliwość odliczenia wielu wydatków, w tym kosztów związanych z:

  • pracą i dojazdami do miejsca pracy,
  • edukacją i rozwojem zawodowym,
  • kosztami leczenia,
  • ubezpieczeniem emerytalnym,
  • zmianą zamieszkania ze względów zawodowych,
  • zakupem sprzętu niezbędnego do wykonywania zawodu.

Do kiedy można rozliczyć PIT w Niemczech?

Do kiedy rozliczyć PIT z Niemiec? Czas na złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest nieco dłuższy niż w Polsce – każdego roku podatnicy mają czas na dostarczenie dokumentów fiskusowi aż do 31 lipca. O tym, do kiedy trzeba złożyć PIT w Niemczech decyduje również to, czy rozliczamy się samodzielnie, czy za pośrednictwem biura podatkowego. Osoby korzystające z tej drugiej opcji mogą liczyć na dodatkowe dziewięć miesięcy, co pozwala im na złożenie zeznania nawet końcem kwietnia kolejnego roku. Jest to idealne rozwiązanie dla osób i podmiotów gospodarczych, które mają skomplikowaną sytuację podatkową. Z tej formy pomocy warto skorzystać nie tylko wtedy, gdy prowadzi się firmę, ale również wówczas, gdy nie czujemy się zbyt pewnie w kwestii rozliczania niemieckich podatków, a do tego słabo znamy język. Na rozliczenie się z fiskusem nie warto jednak czekać zbyt długo, ponieważ urząd może wystosować do podatnika prośbę o przesłanie dodatkowych dokumentów, co znacząco wydłuża cały proces.

Gdzie można rozliczyć niemiecki PIT?

Zasadniczo rozliczenia z niemiecką skarbówką należy dokonać w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. W większości przypadków będzie to ten urząd, od którego dana osoba uzyskała numer podatkowy – Steuernummer. W przypadku przedsiębiorców miejscem złożenia deklaracji powinien być jednak urząd, w którym zarejestrowali swoją działalność. Polskie przedsiębiorstwa działające na terenie Niemiec mogą złożyć odpowiednie rozliczenie w urzędzie w Cottbus, Hameln, Nördlingen lub Oranienburgu. Osoby prowadzące swoją firmę mogą również zdecydować się na rozliczenie PIT-u w Niemczech w formie elektronicznej. Niemiecki PIT można rozliczyć również elektronicznie za pomocą systemu ELSTER.

Aby poprawnie rozliczyć podatek w Niemczech, należy przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie o dochodach i odprowadzonych zaliczkach na podatek) oraz ewentualne rachunki za koszty uzyskania przychodu. W formularzu deklaracji trzeba podać dane osobowe, informacje o dochodach, ulgach podatkowych i odliczeniach.

Szukasz sprawdzonej grupy specjalistów, którzy pomogą Ci rozliczyć się z niemieckim fiskusem? Nie czekaj ‒ skontaktuj się z TKTRANSLATE!