Dec 23 2021

/

Jak odzyskać podatek z Anglii?

Od czego zależy wysokość odzyskanego podatku?

Kwota podatku, jaką możemy odzyskać, zależy w największej mierze od wysokości uzyskanego dochodu oraz podatków płaconych przez pracodawcę. Jeżeli zarobki za ubiegły rok były niższe od kwoty wolnej od podatku, wówczas można odzyskać całą nadpłaconą kwotę. Zwrot podatku z Anglii otrzymamy za okres maksymalnie pięciu lat, nawet jeśli pracowaliśmy powyżej tego okresu.

Podatek za pracę w Anglii – formalności

Do ubiegania się o zwrot podatku z Anglii potrzebne nam będą dwa zaświadczenia o zarobkach – P45 wystawiane przez pracodawcę i P60, jakie otrzymuje się pod koniec roku podatkowego. Jeśli nie posiadamy tych formularzy, wówczas wystarczy ostatni otrzymany pasek wynagrodzeniowy, czyli tzw. payslip, na którym znajduje się informacja o całkowitej wysokości dochodu. Do tego należy dołączyć informację odnośnie zapłaconego podatku, a także dane pracodawcy. Być może opłaca się nam wyrobienie numeru NIN, czyli stałego numeru służącego w Anglii do identyfikacji pracowników. Korzystanie z numeru tymczasowego oznacza bowiem wyższe stawki podatkowe. O wyrobienie numeru NIN powinien wnioskować pracownik. Wszystkie dokumenty, które posłużą nam do odzyskania podatku z Wielkiej Brytanii, należy złożyć w skarbówce do 31 października danego roku podatkowego.

Rozliczenie – samodzielnie czy z pomocą?

Skorzystanie z usług profesjonalistów – to znaczy doradców finansowych posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w ściąganiu podatków z Anglii – jest polecane nawet tym osobom, które dobrze znają język angielski. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszystkie dokumenty zostaną prawidłowo wypełnione, dzięki czemu unikniemy ewentualnych problemów prawnych czy opóźnienia w wypłacie. Profesjonalny księgowy zna również zabiegi prawne, które pozwolą nam uzyskać wyższy zwrot. Nasze biuro tłumaczeń również oferuje pomoc w tym zakresie.

Jak odzyskać zwrot samodzielnie?

Jeżeli jednak wolimy ubiegać się o zwrot podatku na własną rękę, wówczas musimy skontaktować się z brytyjskim urzędem podatkowym, czyli Inland Revenue. Możemy dokonać tego telefonicznie lub za pomocą formularza wysyłanego online. Do każdego z tych zgłoszeń należy dołączyć stosowne, wymienione wcześniej dokumenty oraz nasze obliczenia. Można również wysłać zgłoszenie pocztą. Dołączony list powinien być przetłumaczony przez profesjonalnego tłumacza. Przed wysyłką warto zrobić kopie dokumentów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *