May 05 2021

/

Zwrot podatku z Niemiec – o czym trzeba wiedzieć?

Kiedy i jak się rozliczać?

W Niemczech obowiązuje dość wysoka kwota dochodu wolnego od podatku. Z roku na rok jest ona systematycznie zwiększana. Do tego pracownik może odliczyć sobie wiele kosztów od dochodu, w tym przejazdy do kraju czy ulgi z tytułu posiadania dzieci. Rozliczanie się z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzmat) jest opłacalne dla wielu osób zatrudnionych w Niemczech. Można tego dokonać do czterech lat wstecz. Podstawowe dokumenty, jakie trzeba przedstawić, to oryginalne zaświadczenie EU/EWR z pieczątką polskiego fiskusa oraz karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), jaką wydaje niemiecki pracodawca. Do tego niezbędne są zaświadczenia o ponoszeniu wydatków. W przypadku kosztów opieki nad dziećmi lub tych związanych z uzyskaniem przychodu nie trzeba koniecznie dołączać rachunków, jednak urzędnik może poprosić o ich okazanie. Pełną listę wymaganych dokumentów znajdziesz na naszej stronie.

Jak długo czeka się na decyzję?

Finanzmat wyda odpowiednią decyzję w czasie od trzech do sześciu miesięcy od złożenia wniosku. Urzędnicy zawsze zaczynają od tych dokumentów, które dotarły do nich najwcześniej. Wiele zależy również od tego, kiedy to pracodawca prześle odpowiednie informacje do urzędu. Deklaracje podatkowe złożone drogą elektroniczną posiadają najwyższy priorytet – jest to więc nie tylko wygodna, ale również szybka opcja rozliczenia się z urzędem skarbowym w Niemczech.

Ile średnio wynosi zwrot podatku z Niemiec?

Wysokość otrzymanej kwoty zależy od wysokości zarobków. Im są one wyższe, tym większa zaliczka trafia do urzędu skarbowego. Pod uwagę należy również wziąć odliczane ulgi. Zwrot zależy również od wynagrodzenia, jakie otrzymaliśmy za pracę w Polsce oraz od sytuacji rodzinnej podatnika. Na pełen zwrot mogą liczyć osoby, które zarobiły mniej niż 10 tysięcy euro. Wówczas zwrot podatku z Niemiec wynosi około 700 euro.

Kto musi się rozliczyć w Niemczech?

Niektóre osoby muszą złożyć zeznanie podatkowe w Finanzamt. W szczególności dotyczy to osób, które prowadziły na terenie Niemiec zarejestrowaną działalność gospodarczą. Obowiązek zachodzi również wtedy, gdy pracownik miał przyznaną kwotę wolną od podatku (Steuerfreibetrag) lub trzecią klasę podatkową (Steuerklasse 3), oznaczającą wspólne rozliczanie z małżonkiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *