Jun 17 2020

/

Co ma pierwszeństwo 500+ czy Kindergeld?

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech rodzicom przysługuje zasiłek na dziecko, który nazywany jest odpowiednio świadczeniem 500 plus lub świadczeniem Kindergeld. 

Osoby mające jakiekolwiek powiązania zawodowe z naszymi zachodnimi sąsiadami mogą zastanawiać się nad tym, która pomoc od państwa jest traktowana jako domyślna. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kindergeld czy 500 plus, wyjaśniamy, co ma pierwszeństwo

Możliwość pobierania jednego lub drugiego świadczenia jest uzależniona przede wszystkim od sytuacji życiowej rodziny. Mówiąc ogólnie: rodzicom powinno przysługiwać doświadczenie, które jest wyższe, czyli Kindergeld. Przy ustalaniu, który kraj powinien wypłacać zasiłek rodzinny, pod uwagę bierze się przede wszystkim to, gdzie pracują rodzice. Jeśli zatrudnienie posiada tylko jedno z nich, sytuacja jest dość klarowna. Jeżeli natomiast oboje rodziców wykonuje pracę zarobkową, to pod uwagę bierze się dodatkowe kryteria. Jednym z najważniejszych jest miejsce wychowywania się dzieci. Świadczenie 500 plus będzie na pewno przyznawane w sytuacji, w której jeden z rodziców jest zatrudniony w Polsce i na tym terenie znajdują się również dzieci. Jeśli natomiast rodzic pracuje w Niemczech, a do tego wychowuje tam swoje dzieci, świadczeniem przysługującym mu a priori jest Kindergeld.

Praca w Niemczech, a pobyt dzieci w Polsce

W sytuacji, w której jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec, a drugi przebywa z dziećmi w Polsce, rodzinie przysługuje przede wszystkim świadczenie 500 plus, ale rodzina ma również możliwość ubiegania się o Kindergeld. Należy pamiętać o tym, że wówczas świadczenie ze strony niemieckiej będzie pomniejszone o kwotę wynoszącą ekwiwalent zasiłku w Polsce. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji, jednak w tym przypadku osoby pobierające Kindergeld, chcące starać się również o uzyskanie 500 plus, nie otrzymają nic, ze względu na to, że świadczenie za zachodnią granicą jest wyższe od tego w Polsce. Należy pamiętać o tym, że starając się o przyznanie świadczenia przez Familienkasse trzeba okazać liczne dokumenty, w tym paski płacowe od pracodawcy, akty unijne (małżeński i urodzenia dziecka), a także dokumenty poświadczające meldunek. Wszystkie z nich powinny zostać przetłumaczone na język niemiecki przez osobę, która ma ku temu odpowiednie uprawnienia, czyli przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *